szukaj

poniedziałek, 14 marca 2011

Świat motyli - motyle dzienne

Motyle- uskrzydlone owady urzekają  swoim pięknem, różnorodnością barw i kształtów. Wyglądają jak latające kwiaty i nie sposób przejść obok nich obojętnie. Zyskują jeszcze bardziej przy bliższym poznaniu. Z bliska oglądane szczegóły ich ubarwienia, wzory,detale budowy ciała wzbudziły we mnie  prawdziwą fascynację.







Nie rozumiem zupełnie osób zachwycających się tym pięknem, a jednocześnie łapiących motyle, by  podziwiać je potem w szklanej gablotce przypięte szpileczką-koszmar. Na szczęście dzisiejsza technika pozwala poznać je bliżej w bardziej humanitarny sposób, dzięki fotografii makro. Podczas moich podróży poluję za pomocą Nikosia na okazy, które później  gromadzę nie w szklanych gablotkach lecz  w folderach na moim komputerze. 

Motyle dzienne  

Motyle aktywne w ciągu dnia, czyli te , którymi się na ogół najbardziej zachwycamy stanowią zaledwie 
10 % populacji i zaliczane są do rodziny motyli dziennych.

                                 Paź królowej 


Występuje w Europie, Afryce, Azji. W Polsce występuje w dwóch pokoleniach - w maju i sierpniu, żyje kilka tygodni.















W Polsce ten śliczny motyl zagrożony jest wyginięciem.








                                 Paź żeglarz

Motyl dość duży 7-8 cm rozpiętość skrzydeł, w Polsce coraz trudniej go spotkać. Prezentowane okazy upolowałam w Serbii i Słowenii.
 
Żeglarek jest jasnożółty w czarne klinowate prążki z jasnoniebieską obwódką na tylnej części skrzydeł.



                                                                                                                    Rusałka admirał



Bardzo pospolity motyl w Polsce. Występuje w dwóch pokoleniach.Rozpiętość skrzydeł 6cm.

Jest to motyl wędrowny, który zimę spędza w Afryce Północnej lub Europie Południowej, latem przylatuje m. in. do Polski, by złożyć jaja i ginie. 





Ulubionym miejscem tego motyla są pokrzywy.
Rusałka nektar spija za pomocą ssawki.
Zewnętrzna cześć skrzydeł jest brązowawa,dzięki temu świetnie maskuje owada.





                                                                    
    
                        Bielinek kapustnik
               
Motyl ten jest w Polsce bardzo pospolity. Żyje nie tylko w Europie, ale również w Afryce Północnej i zachodniej Azji.
Występuje w 2 rzadziej 3 pokoleniach. 
Cechą charakterystyczną jest dymorfizm płciowy- samice na białych przednich skrzydłach mają czarne plamki, samiec ich nie posiada.  
Nie jest ulubieńcem rolników,ponieważ gąsienice ( 2 pokolenia) wyrządzają duże szkody na plantacjach kapusty,czy rzodkwi, na liściach których żerują. Środki ochrony roślin skutecznie zmniejszyły jego populację. Szansę na osiągnięcie dorosłej postaci mają trzy złożone jajeczka  na sto.







Ptaki, które próbują skonsumować tego owada, natychmiast go wypluwają, gdyż wchłania on olejki musztardowe (substancje trujące).
                   Polowiec szachownica


Motyl występuje na terenie Europy, Azji Mniejszej i Ameryce Północnej. W Polsce poza górami i Mazurami spotkać go można wszędzie, szczególnie upodobał sobie łąki i polany.

Rozpiętość skrzydeł około 5 cm. Swą nazwę zawdzięcza biało-czarnej szachownicy na górnej powierzchni skrzydeł.  Na spodniej stronie znajduje się rząd małych biało -czarnych pawich oczek.

                 Listkowiec cytrynek
 
W Polsce bardzo pospolity motyl, z rodziny bielinkowatych   o rozpiętości skrzydeł 5 cm. Można go spotkać na skrajach lasów, polach, sadach, w górach, na nizinach i lata tam sobie od wczesnej wiosny do jesieni. Cytrynek to gatunek długowieczny-dożywa niemal roku. Samiec świetnie kamufluje się na gałązkach drzew, gdyż jego seledynowe ubarwienie i  kształt łudząco przypomina małe listki, choć nazwę swą nie temu zawdzięcza, lecz  zimowaniu   w opadłych liściach. 
 

Podwójnie zasadna jest druga część nazwy tego motyla, wzięła się nie tylko od  koloru skrzydeł ale i ich zapachu cytryną. Samica jest jaśniejsza- zielonobiała i na skrzydle ma nieco bledszą niż u samca pomarańczową kropeczkę.  




                                 
                                          Rusałka ceik
    

Bardzo pospolity motyl, można go spotkać prawie przez cały rok. Podczas lotu nie szczególnie zwraca na siebie uwagę, jego zewnętrzna strona skrzydeł jest brunatna. Zyskuje jednak przy bliższym poznaniu- wewnętrzna strona skrzydeł ma piękne ubarwienie, a ich kształt jest jak łowicka wycinanka.  






Motyl średniej wielkości -rozpiętość skrzydeł około 5cm.










       Przestrojnik trawnik


…jak na motyla dziennego jest skromnie ubarwiony.  Podobnie jak u jego nocnych kuzynów dominuje brąz i szarość. Przyozdobiony jest jednak czarnymi oczkami.  
Samiec na przednim skrzydle ma małą czarną plamkę, natomiast samica dwie, a czasem nawet trzy  z białymi kropkami pośrodku w żółtawych obwódkach.  Na tylnym mają  po 5 oczek .  



 




Te oczka są dla  zmyłki, mają odstraszać drapieżnika lub kierować jego atak na skrzydła nie zaś na głowę.  Przestrojnik  fruwa od początku czerwca do połowy sierpnia, a spotkać go można głównie na różnego rodzaju łąkach, skrajach lasów jak i w widnych lasach. 


    Helikon trójbarwny


Motyl o dość  smukłej budowie. Podstawową barwą jest głęboka czerń, która kontrastuje z czerwonymi plamami na przednich skrzydłach i żółtymi przepaskami na tylnych. Czerwony kolor ma ostrzegać drapieżniki o trujących właściwościach, które Helikony nabywają już w stadium larwalnym.

 


 Występuje w Ameryce Południowej i Środkowej- sfotografowany osobnik pochodzi  z parku motyli na Bornholmie.






                         Monarch  ( Danaus plexippus)























Brak komentarzy:

Prześlij komentarz